Aby być dobrym liderem, trzeba umieć nim nie być. Sukces ma wielu ojców

Mówi się, że sukces ma wielu ojców, a przegrana żadnego. Każdy unika poczucia odpowiedzialności za kryzys i przegraną, natomiast chętnie podpisuje się pod sukcesem i przypisuje sobie zasługi. Odsłania to małostkowość ludzi. Niemniej pokazuje to, jak bardzo każdy potrzebuje potwierdzenia swojej wartości przez sukces. W zarządzaniu trzeba umieć się dzielić sukcesem z innymi, pozwolić im chlubić się tym sukcesem, a nawet powiedzieć im, że są bardzo ważnymi jego uczestnikami. Pochwała jest bardzo ważnym czynnikiem budującym więź wewnętrzną w firmie.

Jeżeli natomiast doświadczamy kryzysu czy przegranej, to warto ludziom uświadamiać głębszą podstawę ich wartości. Nie pozwolić się im dać sprowadzić do horyzontalnego, porównawczego poziomu życia. Życie i energię do niego trzeba czerpać z głębi, a nie z porównywania się. Przy sukcesie samo porównanie może nadawać dynamikę życia, jednak przy kryzysie trzeba szukać innych źródeł energii i nadziei na przyszłość.

Sztuka oddawania władzy

Na koniec niezmiernie ważną umiejętnością jest oddawanie władzy. Zawsze kiedyś to musi nastąpić! Jeżeli ktoś ma poczucie służby, a nie jest zdominowany przez ambicję bycia lepszym od innych, przekazanie władzy jest dla niego czymś oczywistym i potrafi to zrobić dla dobra firmy. Jeżeli ktoś chce za wszelką cenę trzymać się władzy, jej przekazanie staje się bolesne i najczęściej nieprzyjemne dla następców. Odejście najlepiej ukazuje, na ile ktoś jest dojrzały do bycia liderem, a na ile nie, zgodnie z podaną wyżej zasadą: „Aby być autentycznie kimś znaczącym, trzeba umieć nim nie być”, co można wypowiedzieć nieco inaczej, powtórzmy: „Aby być kimś, trzeba umieć być nikim”.


Włodzimierz Zatorski OSB „Duchowe dylematy lidera”

Inne publikacje Ojca Włodzimierza:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl