Acedia jest rodzajem choroby. Jak sobie radzić z duchową depresją?

W naszych refleksjach doszliśmy do stwierdzenia, że acedia jest rodzajem choroby, która jest wynikiem jednoczesnego i długotrwałego pobudzenia z jednej strony gniewu, który wyraża nasze niezadowolenie ze stanu w jakim jesteśmy, a z drugiej strony pobudzenia pożądania czegoś, czego nie osiągamy i właściwie nie możemy osiągnąć lub co jest w ogóle nieosiągalne. Warunkiem sine qua non powstania acedii w duszy człowieka jest pojawienie się nienawiści: gniewu do tego, co jest, i pożądania tego, czego nie ma i co obecnie jest nieosiągalne.

Acedia przypomina w tym względzie nałóg, który nie jest chwilowym pragnieniem spożycia czegoś lub zrobienia czegoś, ale chorobą, bo dotyczy stałego pożądania, którego nie jesteśmy w stanie opanować. I podobnie jak nałóg, acedię trzeba leczyć przez zmianę swojej postawy wobec doświadczeń. Aby jednak o tym coś więcej powiedzieć, trzeba zrozumieć logikę działania namiętnych myśli, które Ewagriusz z Pontu i mnisi starożytni nazywali logismoi lub demonami. Ewagriusz uważa, że wszystkie namiętnie myśli można sprowadzić do ośmiu, a wszystkie inne są jedynie kombinacją tych ośmiu.

zobacz: odcinek 1 | odcinek 2 | odcinek 4

Jeżeli chcecie być na bieżąco, możecie zasubskrybować nasz kanał na Youtubie – kliknij tutaj.

 

Zestaw książek o ACEDII - oszczędzasz 20 zł 🙂

 

acedia3

W naszym sklepie on-line znajdziecie fachową literaturę w dziedzinie acedii, tak jak ją pojmowali Ojcowie Pustyni, oraz przeczytacie o sposobach i środkach jej uleczenia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl