Cel i zadanie naszego życia – dotarcie do samego siebie, osiągniecie wewnętrznego pokoju [cz.2]

Tak więc doświadczenia pielgrzymowania posiadają właściwość, którą da się z pożytkiem przenieść na życie i, w sensie przenośnym, przybycie na miejsce może oznaczać również dotarcie do samego siebie. To jest dla mnie cel życia – a jednocześnie zadanie, które wciąż na nowo pojawia się przede mną, gdyż jak każdy inny w niewielkim stopniu jestem zabezpieczony przed zatraceniem się w zawirowaniach życia.

Z jaką łatwością można dać się wchłonąć przez własne obowiązki i potrzeby innych, a jednocześnie stać się coraz bardziej obcym dla samego siebie. Jakże szybko człowiek biegnie wyczerpując siebie samego do utraty tchu! Nie, nie uskarżam się, nie mam nic przeciwko temu, kiedy moja osoba jest absorbowana przez wielu ludzi. Jednak mogę być do dyspozycji innych jedynie wtedy, kiedy wciąż trwam przy samym sobie, kiedy w międzyczasie sam przychodzę do siebie.

Dlatego modlę się. W czasie modlitwy najłatwiej udaje mi się dotrzeć do samego siebie. Nie koncentruję się jednak na własnej osobie. O wiele bardziej oddalam się od siebie, dosłownie odrywam się od siebie samego, kieruję moje myśli ku Bogu i dokonuję spostrzeżenia: w czasie modlitwy uspokajam się. Przychodzę wtedy do Boga i w rozmowie z Nim odnajduję również samego siebie. W czasie modlitwy mam uczucie, że powracam do domu. W czasie modlitwy czuję się zatem podobnie jak jakiś pielgrzym, który pozostawił za sobą dotychczasowe życie, skoncentrował wszystkie swoje myśli i siły na odległym celu, i na końcu swojej drogi – po tym, kiedy zyskał największy dystans do swojego dawnego życia – odnajduje samego siebie. Nabrać dystansu do samego siebie, aby do siebie dotrzeć – brzmi paradoksalnie, ale tak właśnie jest. Takie sprzeczności przeciwstawiają się rozumowi i jego logice. Jedynie w trakcie eksperymentu na samym sobie da się potwierdzić prawidłowość takiego paradoksalnego sposobu postępowania, a będąc pielgrzymem można doświadczyć tego poniekąd na własnym ciele.

przeczytaj pierwszy odcinek


Notker Wolf | Dokąd pielgrzymujemy. Dawne drogi i nowe cele – kup w księgarni on-line

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl