Co Ojciec Leon myśli na temat… czyli sądy kapturowe mnicha tynieckiego

Maluchy na Mszy

Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie – mówi Chrystus. Ale, ale… Rozkoszny malutki dzieciaczek roześmiany biega bez przerwy po całym kościele. Wierni, zwłaszcza obecne w świątyni dzieci, śledzą z wielkim zaangażowaniem wyczyny maleństwa, a w tym wszystkim ksiądz próbuje mówić kazanie. Albo – dziecko wrzeszczy wniebogłosy, a rodzice próbują uciszyć pociechę albo nawet i nie próbują. A wierni próbują się w skupieniu modlić.

Takie dzieci są legitymacją skuteczności metod wychowawczych rodziców. Więcej, zachowanie się w takim wypadku rodziców jest świadectwem poziomu ich wychowania religijnego.

Dzieciom nieznośnym i rodzicom nieumiejącym sobie na Mszy świętej poradzić z takimi dziećmi w kościele mówimy – NIE!


Chorałowa muzykoterapia

Pani Beata Rayzacher w listopadowym Magazynie pokładowym PKP IC „W podróży” przypominao wpływie muzyki na samopoczucie człowieka.Cenionymi kompozytorami są: Mozart, Bach, Beethoven, Vivaldi i… chorał gregoriański, (nie „chorały”, bo te zostawmy raczej Bachowi). Już po 10 minutach słuchania śpiewów gregoriańskich mija zmęczenie, zwalnia praca serca, a oddech staje się spokojniejszy. Likwidują się także negatywne emocje: agresja, złość i niechęć do otoczenia…

Coś w tym jest, a więc dla pielęgnowania czy wprowadzania chorału – TAK!


Dzień święty

Górale się zastanawiają: grać w piątki, czy nie? Bo to dzień śmierci Pana Jezusa, ale i dzień tylu imprez na Podhalu. I bez góralskiej muzyki?

Wciąż powraca dyskusja, handlować w niedzielę czy nie… Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. No więc zostawmy w niedzielę setki tysięcy pielgrzymów i turystów na Jasnej Górze, w Licheniu, w Kalwarii, w Piekarach, w Tyńcu, w Łagiewnikach, w Wadowicach i w wielu innych podobnych miejscach bez możliwości zakupienia jedzenia, picia czy najmniejszej choćby pamiątki. Tu „Kaptur” zawiesza sąd, tylko stawia znak zapytania.


Ekumenizm

Jezus powiedział: Ja jestem Prawdą. Jeśli wszyscy chrześcijanie w Nim będą prawdy szukali i bez emocji przedstawiać będą argumenty dotyczące interpretacji tej prawdy, to wreszcie znajdą interpretację wspólną.

Wyciąganie historycznych zaszłości może doprowadzić do nowych wojen religijnych. A my nie chcemy wracać do faktów, które napełniają wstydem każdego, kto widzi, w jaki sposób dowodzono niegdyś „swojej” prawdy religijnej.

Wszystkim, którzy szczerze szukają Chrystusa-Prawdy – TAK!


przeczytaj inne opinie Ojca Leona na portalu benedyktyńskim PSPO

Leon Knabit OSB | Sądy kapturowe – kup w księgarni on-line

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl