„Crux Sacra Sit Mihi Lux. Non Draco Sit Mihi Dux” Kubek z tynieckim wzorem medalika św. Benedykta (awers i rewers)

Aktualnie, w naszej pracowni tynieckiej możecie skorzystać z kubka z tynieckim wzorem medalika św. Benedykta. Polecamy zapoznać się z wyjaśnieniem na temat medalika św. Benedykta – IHS czy PAX?

medalik_tyniecki_kubek_2

Awers: W centrum cała postać (en pied) Św. Benedykta z głową lekko skierowaną w bok; święty jest ubrany w kukullę z szerokimi rękawami; postać mężczyzny z obfitą brodą i wąsami oraz tonsurą zakonną; nimb wokół głowy; w jednym ręku święty trzyma pastorał opacki; w drugiej ręce zamknięta księga (Reguła); po bokach są najpierw słowa w języku polskim: OPACTWO W TYŃCU a po drugiej stronie: KRZYŻ ŚW. BENEDYKTA; reszta tła stanowią poziome kreski; postać jest wpisana w rodzaj czteroliścia (quatrefoil) gdzie granicę stanowi gruba linia oraz ciąg kropek (perełek); pod postacią w polu na dole sygnatura artysty (odwrócona litera K połączona z literą B) oznaczająca Karola Badynę – znanego artystę; na otoku łacińskie słowa zaczynające się na dole od lewej strony: EIVS IN OBITV N(OST)RO PRAE-SENTIA MVNIAMVR (Niech Jego – Św. Benedykta – obecność broni nas w chwili śmierci); czteroliść jest wpisany w koło, które jest zaznaczone ciągiem kropek (perełek).

medalik_tyniecki_kubek_1

Rewers: W centrum równoramienny krzyż z rozdwojonymi końcami ramion wpisany w rodzaj czteroliścia (quatrefoil); jest otoczony nieco wyższą ramką, przez co tworzy pole, w które są wpisane wypukłe litery: CSSML – Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem); NDSMD – Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł, dosłownie smok, niech nie będzie mi przewodnikiem, wodzem); pomiędzy ramionami litery: CSPB – Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta); pozostałe pole zdobią poprzeczne kreski; na górze łaciński skrót imienia Jezus (IhS); na dole trzy gwoździe (strzałki); forma czteroliścia jest wyznaczona przez grubą linię oraz ciąg kropek (perełek) i dzieli otok na dwie części; litery na otoku: VRSNSMV – Vade Retro Satana Numquam Suade Mihi Vana (idź precz szatanie nie kuś mnie do próżności); SMQLIVB – Sunt Mala Quae Libas Ipse Venena Bibas (złe jest to co podsuwasz sam pij truciznę); po każdej literze następuje kropka na środku; otok zamykają również kropki (perełki); czcionka ozdobna.

Opisywany wzór został wykonany w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez artystę Karola Badynę. Cała koncepcja medalika nawiązuje do dawnego wzoru francuskiego medaliera Ludovica Penina z Lyonu.

Przypominamy, że jakiś czas temu udostępniliśmy publikację Propspera Guèrangera OSB Szkic o pochodzeniu, znaczeniu i łaskach medalika albo krzyża św. Benedykta, w którym przedstawiony jest medal z 1741 r. (IHS). Dostępna jest również wersja elektroniczna oraz sam medalik (28 mm).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl