Duchowa depresja. Trzy etapy działania pokusy… co robić?

Mamy do czynienia z trzema etapami działania pokusy. Pierwszy jest zachętą do spełnienia swojego naturalnego pragnienia, co samo w sobie nie jest złe, ale w kontekście braku zawierzenia Bogu, skoncentrowania swojej troski na tych potrzebach, prowadzi do oderwania się od Boga i naszego ostatecznego celu, a tym samy od tego, co w życiu najważniejsze. W opisanej w Ewangeliach Mateusza i Łukasza scenie kuszenia na pustyni Pan Jezus na tym etapie uciął dalsze działanie demona. Jednak w naszym życiu w praktyce dzieje się inaczej, ulegając tej pokusie doświadczamy frustracji, co owocuje gniewem i smutkiem.

Warto może zwrócić uwagę na to, że w opisie grzechu rajskiego pokusa węża nie odnosiła się wprost do przekroczenia Bożego zakazu, ale jedynie podważała bezinteresowność Bożej miłości i dlatego sugerowała, że człowiek musi sam się zatroszczyć o swoje dobro. Właściwie na tym samym polega pierwszy etap pokusy. Jest ona o tyle niebezpieczna i łatwo w nią wpaść, że odnosi się do naturalnych potrzeb człowieka. Kiedy myślimy o swoich wyborach jedynie w kategoriach dobra i zła moralnego, to wówczas możemy nie dostrzegać niczego złego w pójściu za myślą o zaspokojeniu pojawiającej się potrzeby. To, czy nasz wybór jest dobry lub zły, można rozpoznać dopiero po owocach, czyli skutkach jakie w nas powstają po czynie. Jeżeli daliśmy się złapać w sidła zbytniego zatroskania o swoje dobra doczesne, tym samym oddalimy się od Boga i naszego ostatecznego celu – życia w królestwie Bożym. Samo zatroskanie będzie napędzać mechanizm acedyczny. Ostrzegał nas przed tym sam Pan Jezus:

Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? (Mt 6,25).

zobacz: odcinek 1 | odcinek 2 | odcinek 3 | odcinek 4

Jeżeli chcecie być na bieżąco, możecie zasubskrybować nasz kanał na Youtubie – kliknij tutaj.

 

Zestaw książek o ACEDII - oszczędzasz 20 zł 🙂

 

acedia3

W naszym sklepie on-line znajdziecie fachową literaturę w dziedzinie acedii, tak jak ją pojmowali Ojcowie Pustyni, oraz przeczytacie o sposobach i środkach jej uleczenia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl