Jak przeżyć dobrze Wielki Post? Propozycje książek wielkopostnych…

W najbliższą środę rozpoczynamy święty czas oczyszczenia i pokuty, czyli Wielki Post. W Regule św. Benedykt pisał: „Tak więc w tych dniach dorzućmy coś niecoś do zwykłych obowiązków naszej służby: dodatkowe modlitwy, ograniczenia w jedzeniu i piciu. Niechaj każdy ponad wyznaczoną sobie miarę z własnej woli ofiaruje coś Bogu w radości Ducha Świętego (1 Tes 1,6), to znaczy: niechaj odmówi swojemu ciału trochę z jedzenia, picia, snu, rozmów, czy żartów i niech wygląda świętej Paschy pełen duchowej radości i tęsknoty” (RegBen 49).

Według benedyktyńskiej zasady, każdy z mnichów na czas Wielkiego Postu wybiera sobie jedną książkę, którą ma przeczytać od samego początku do końca… Jest to piękna tradycja, do której zachęcamy naszych drogich Czytelników, z tej okazji przygotowaliśmy takie małe zestawienie czterech tytułów, które mogą Was zainteresować:

 

kochac-post

Kochać post

… trzeba odkryć na nowo post. Jestem przekonany, że odrzucenie cielesnej ascezy przez dzisiejsze chrześcijaństwo wynika nie z osłabienia sił fizycznych, lecz uwagi i woli. Przed tym frontem ugięło się trochę nawet monastyczne życie wspólnotowe.


Rozważania liturgicznrozwazania-na-wielk-poste na Wielki Post

Ojciec Włodzimierz zauważa, iż tak jak z modlitwą, tak i z postem – kwestia skuteczności jest próbą prawdziwego otwarcia serca. Otwarcia zmysłów na głos Boga, a nie na głosy naszych potrzeb, gdyż przeważnie to „nasze oczekiwania stanowią największą przeszkodę na drodze modlitwy…”


hartujcie-ducha

Hartujcie Ducha

Wielki Post jest trudnym czasem. Zapracowani ludzie często tuż po Środzie Popielcowej zapominają, że trwa taki okres liturgiczny, i przypominają sobie o nim dopiero w Niedzielę Palmową. A jest to czas praktykowany w Kościele już od 1800 lat, w którym można szczególnie zbliżyć się do Boga.


wielki-post-swiete-triduumWielki Post i Święte Triduum

Chrystus przez swoje Narodzenie objawił się jako miłość Wcielona, przez krzyż i zmartwychwstawnie – staje się życiem duszy. Autor omawia sposób, w jaki liturgia wprowadza chrześcijanina w Misterium Paschalne, pozwalając coraz pełniej czerpać z jego owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl