„Jesteśmy niepowtarzalni w historii wszechświata…” – premiera książki ojca Jana Pawła Konobrodzkiego „Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane”

Już prawie rok ojciec Jan Paweł pracował nad swoją książką. Niestety 27 listopada 2016 r. odszedł do Pana, zupełnie niespodziewanie i nagle. Pozostał ogromny smutek po stracie wyjątkowego mnicha. Jednak nie rozpaczamy, ponieważ słowo ojca Jana Pawła Konobrodzkiego OSB pozostanie z nami. W dniu dzisiejszym udostępniamy dla Czytelników książkę pt. „Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane”. Planujemy wydać drugą część, jak również refleksje liturgiczne, które są zapisem komentarzy ojca Jana Pawła z serii „Słuchaj…”.

pustynne_szlaki_wyjscie_w_nieznane_2

Pustynne szlaki to, prawdę mówiąc, etapy rozwoju duchowego. Abraham usłyszał od Boga: „- Idź. – Gdzie? – Spokojnie, idź. Ja tobą pokieruję”. Za chwilę dojdziemy też do Bożego wołania: „Mojżeszu!”. Święty Benedykt uciekł z Rzymu na „wagary”. Bo sam zastanawiał się nad tym, o co tak naprawdę w życiu chodzi? Natomiast co zrobi ze sobą, tego nie wiedział. Spędził trzy lata w Subiaco. Po co? Co to miało wnieść w jego życie? W życiu nie jest tak, że wszystko jest jasne, wiadomo, co będzie, wiemy, co mamy robić do końca życia. Ja jestem powołany(-a) do tego, aby zrealizować jakieś konkretne założenie, i wszystko jest jasne. Gdyby tak było, mielibyśmy chyba nudne życie. Chociaż pojawiają się w naszym życiu różne osoby, którym warto poświęcić chociaż chwilę czasu, to na samym początku popatrzmy na samych siebie.

My nie jesteśmy gorsi od Abrahama, Mojżesza czy św. Benedykta. W rozwoju duchowym będą na nas czekać te same etapy. Mniej lub bardziej podobne, ale jednocześnie specyficzne dla każdego z nas. I oto dokładnie chodzi. Jesteśmy niepowtarzalni w historii wszechświata, nikt z nas nie jest podobny do kogoś, nie ma identycznego sobowtóra, w związku z tym każda osobowość ma swoją drogę rozwoju duchowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl