Klasyka duchowości i publikacje Ojca Leona Knabita OSB w wersji elektronicznej – NOWE e-booki

Zgodnie z naszymi zapowiedziami, kilka dni temu w internetowej księgarni Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec w ramach oferty udostępniono nowe e-booki. Książki są znane wielu naszym wiernym czytelnikom, teraz jednak staną się jeszcze lepiej dostępne dla tych, którzy nie mieli okazji się z nimi zapoznać.

Chodzi o sześć pozycji wydawniczych, z których trzy krążą wokół tematu modlitwy i ascezy chrześcijańskiej. „Opowieści pielgrzyma” to relacja z długiej podróży po terenach dziewiętnastowiecznej Rusi i sprawozdanie z rozmów z wieloma mnichami (oraz świeckimi); w trakcie lektury wędrujemy po kolejnych stopniach duchowego rozwoju autora razem z nim. Tytułowy pielgrzym zaczytuje się w „Filokalii” i czyni postępy w modlitwie Jezusowej.

Tej ostatniej poświęcona jest w całości krótka książka autorstwa Mnicha Kościoła Wschodniego, „Modlitwa Jezusowa. Jej początek, rozwój i praktyka w tradycji bizantyńsko-słowiańskiej”. Dzieło to stanowi doskonałe wprowadzenie w tematykę modlitwy serca. Jeśli ktoś pragnie zapoznać się z historią tej tradycji duchowości i szuka praktycznych porad, by rozpocząć praktykę modlitwy Jezusowej, najlepiej zrobi, sięgając po ten właśnie e-book.

ebooki-filokalia

Wreszcie zaś chcemy zwrócić Waszą uwagę na myśl jednego z autorów filokalicznych, Ewagriusza z Pontu. „Pomiędzy grzechem a myślą” to zapis konferencji wygłoszonych przez tynieckiego opata, o. Szymona Hiżyckiego, dla użytkowników portalu PSPO. Nauka Ewagriusza, zawsze aktualna, leży u podstaw katechizmowego wykładu o siedmiu grzechach głównych. Wiele osób uważa, że nikt lepiej nie wyraził mechanizmu oddziaływania pokusy na umysł i ciało człowieka, jak właśnie Ewagriusz z Pontu. Teraz możecie przekonać się o tym jeszcze łatwiej, sięgając po elektroniczną wersję rozważań inspirowanych jego nauczaniem.

Oprócz tego oddajemy w Wasze ręce trzy cyfrowe wersje dzieł o. Leona Knabita. „Ojca Leona myśli na dobry dzień” to książkowa wersja jego krótkich radiowych felietonów, spisanych przez redaktorkę Sylwię Sułkowską. Jak sama mówi, „to tak, jak w powiedzeniu: »Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi«. Ojciec Leon wypowiada słowa, a one trafiają na słuchacza, który jeśli chce coś ważnego usłyszeć, to może zostać sowicie obdarowany”. Również w zwięzłej formie utrzymane są treści znajdujące się w książce „Ojca Leona słów kilka”. Poruszają one wiele trudnych tematów – to tom rozważań osadzonych w bardzo bliskim nam kontekście.

I wreszcie ostatnia nasza propozycja: „Weź się w garść, bądź święty”. Jak sam autor zwraca uwagę, „słowo ‘świętość’ dzisiaj dla świata niewiele znaczy albo i nic. Czasem zdewociałość, czasem wyłącznie klepanie paciorków, niekiedy obłudę, ale dla ludzi wierzących, tak normalnie wierzących, to jest jakiś szczyt, który dla normalnego człowieka jest trudny do osiągnięcia”. Tyniecki mnich rozprawia się w tej książce ze szkodliwymi stereotypami na temat świętości chrześcijańskiej i daje krótkie rady, cenne na drodze do jej osiągnięcia.

Nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W oczekiwaniu kolejnych nowości śledźcie nasze media społecznościowe. A teraz… do przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl