Kobiet raczej się nie boję, czyli jak Ojciec Leon Knabit patrzy na świat przez różowe okulary

Postanowiliśmy dla naszych wiernych Czytelników wyciągnąć perełki z książki Ojca Leona Knabita „Ojca Leona różowe okulary”. Najciekawsze i najśmieszniejsze anegdoty, sytuacje i wierszyki, w których uczestniczył, napisał i powiedział nasz znany, ceniony i lubiany Autor. Życzymy owocnej lektury 🙂.


Według nieoficjalnych zapisków klasztornych o. Leon ślubował posłuszeństwo z rękami na Regule, a stałość miejsca z rękami na rozkładzie jazdy. Zagadnięty o to odpowiedział:
„Cymbał, co się po świecie przedyndał,
nad cymbałem góruje,
który nie podróżuje”.


Kiedy przez różowe patrzysz okulary
Na to, co jest teraz i na to, co będzie.
Gdy z humorem wyznasz, czyś młody, czy stary
Że nie jesteś mądry – i do tego wszędzie,
Dla każdego zawsze masz prostotę szczerą,
To w tym puchatkowość właśnie się zawiera.


Pisze do mnie jedna mamusia po rekolekcjach:
– Proszę Ojca, moja malutka Monisia mówi, że ojciec Leon jest taki przytulny.


Umieściłem kiedyś na ambonie karteczkę: „Idioto, wolniej!”, ponieważ mam skłonność do przyspieszania w trakcie kazania. Gdybym napisał samo „wolniej”, nie wiedziałbym, że odnosi się to do mnie…


Mówili nam na kursie duszpasterskim: „Jeśli ktoś przyjdzie do spowiedzi z bardzo ciężkimi grzechami, nie krzycz na niego «Jak mogłeś??!!! Jak mogłeś!?» – Jeśli zrobił, to mógł… Pomóż mu z tego wyjść”.


Po rekolekcjach w Błoniu koło Warszawy, prowadzonych przez o. Leona, młodzież zapytała swojego duszpasterza: „Proszę Księdza, nie można by ojca Leona zaprenumerować?”


Innym znów razem usłyszałem z ust Księdza Kardynała Wojtyły: „Gdy patrzę na Leona, to mam definicję mnicha: kupa kości owiniętych w czarny materiał”.


Ojciec Leon na ogół się dobrze czuje w każdym towarzystwie. Gdy mu jednak zwrócono uwagę, że lubi raczej kobiety, odpowiedział: „No, cóż ja zrobię, że Pan Bóg nie dał mi skłonności homoseksualnych. Nic na to nie poradzę”.


Jak można nazwać kobiety wspierające kler? Sklero – tyczki.


Miłej zaś nadawczyni pewnego ostrego listu, zaproponowałem w odpowiednim czasie wspólną wizytę u psychiatry, bo podobno ludzie dzielą się na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na… nieprzebadanych.


Po kolejnym programie w TVP z udziałem o. Leona ktoś zauważył: „Widać, że ten Ojciec nie jest mądry tylko na pięć minut!”.


Czego Ojciec się boi? Samego siebie. Żebym jak Salomon nie zgłupiał. Bo on właśnie na starość zatracił się w kobietach. Mnich powinien być jak wino, im starszy – tym lepszy. Kobiet raczej się nie boję.


Strój mini z brzydkimi nogami to nie jest grzech przeciw nieskromności, lecz grzech przeciw miłości bliźniego.


O. Leon je coś w refektarzu zakonnym. Raptem upada mu na podłogę widelec. Podnosi go i dokładnie oblizuje. Zdumionemu tym widokiem współbratu wyjaśnia: „A co? Będę brudnym jadł?”.


–Jegomość, wy to tak grzesycie, jak się z tymi młodymi całujecie – mówi do o. Leona zacna Góralka w słusznym wieku.
– Ale jak sie z wami pocałuje, to pokute odprawie
– odpowiada o. Leon, całując gaździnę w policzek.


Chłopak z piątej klasy, zapytany, o czym Jezus mógł myśleć, gdy wisiał na krzyżu, odpowiedział po prostu: „Gwiżdżę na was, ja i tak trzeciego dnia zmartwychwstanę”.


i jeszcze radosna twórczość użytkowników, którzy przesłali swoje wiersze o Ojcu Leonie 🙂


Leon Knabit OSB | Ojca Leona różowe okulary – kup w księgarni on-line

komentarz

napisz komentarz
  • To jest wspaniałe, urocze, puchatkowate:)

    Przypomniało mi się, bo w podobnym tonie, jak ksiądz Twardowski wyznał, że kobiety zawsze były dla niego natchnieniem. Kochał je za Bóg zapłać. Pewna pani zapytała, czy kobiety dysponują taką zapłatą. Ksiądz Twardowski odpowiedział, że liczy raczej na Boga;-)

    Pozdrowienia serdeczne dla Ojca Leona!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl