Lubisz apoftegmaty Ojców Pustyni? Dołącz do listy mailingowej i otrzymuj codzienny fragment na skrzynkę e-mail

Apoftegmaty to rzeczywiście teksty niezwykłe: za każdym z nich stoi jakaś historia, wiele rzeczywistych rozmów przeprowadzonych przez uczniów z ich duchowymi mistrzami, słowa wypowiedziane w jakiejś ważnej sytuacji przez danego abba i pieczołowicie zapamiętane przez innych mnichów. Mimo że te krótkie formy literackie powstały w środowisku tak nam obcym (w Egipcie), mamy wrażenie, że są one po prostu życiowe: mnisi żyjący na pustyni też zmagali się z obżarstwem lub chciwością, i w każdym z nich możemy odnaleźć nieco z własnych przywar.

Do abba Antoniego przybyli kiedyś starcy. Był wśród nich także abba Józef. Abba Antoni chcąc ich wypróbować, przytoczył im zdanie z Pisma Świętego i zaczął ich pytać, poczynając od najmłodszych, co znaczy to lub inne słowo. Każdy odpowiadał tak, jak potrafił. On zaś odpowiadał każdemu: „To nie to”. Po nich spytał i abba Józefa, jak on rozumie te słowa. Ten odrzekł: „Nie wiem”. Abba Antoni rzekł wtedy: „Zaprawdę, jedynie abba Józef, który powiedział, że nie wie, odkrył drogę”.

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w nowej akcji: każdy może otrzymywać regularnie apoftegmaty na swoją skrzynkę mailową. Zasady są bardzo proste: poniżej  znajdziecie formularz, w który wystarczy wpisać adres e-mail, by następnie w otwartym oknie wpisać kod zabezpieczający i… oczekiwać na wiadomość z systemu (sprawdźcie również folder SPAM), w której znajdziecie link do potwierdzenia subskrypcji.


Wpisz swój adres e-mail:


Przy okazji w e-mailu potwierdzającym otrzymacie linki do darmowych e-booków (m.in. teksty św. Jana Kasjana, fragmenty Filokalii czy też inne duchowe teksty). Apoftegmaty będą rozsyłane w godzinach porannych (3:00–5:00).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl