Mała, prosta forma, nie odstrasza formatem, jest bliska i ma również tę zaletę, że pozwala zaprosić odbiorcę do kontemplacji, tak aby mógł przybliżyć się do misterium zapisanym w swoim sercu… „Światłość Prawdziwa. Trzy czytania ikon”

Ten e-book tworzy dwugłos zainspirowany wystawą ikon Pauliny Krajewskiej Światłość Prawdziwa w Muzeum Ojców Benedyktynów w Tyńcu / 15 października 2019 – 1 stycznia 2020 /

Głos pierwszy, to głos autorki zawarty w samych jej pracach, ale także ukierunkowany przez ich tytuły, oraz miejsca biblijne, które stały się dla autorki inspiracja dla samego procesu powstania ikon. Autorka przez układ swoich prac na wystawie wprowadza nas w narrację, która proponuje pierwsze czytanie ikon. W tej narracji akcent (centralne miejsce ekspozycji) pada na ikonę tytułową Światłość Prawdziwa. Na tym głosie skupia się pierwsza część e-booka.

Druga część e-booka powstała w kilku etapach. Zaczęło się od częstych wizyt na wystawie o. Hieronima i jego prób wczytania się głębiej w same ikony. Próby zostały zamknięte w krótkie zapisy poetyckie zbliżone formalnie do haiku. Przy tekstach pojawiły się jednak wskazania następnych miejsc biblijnych, rzucających nowe światło na ikony. Ostatecznie zakończyło się na drugiej próbie czytania ikon, związanej z nowym uporządkowaniem narracji, w której miejsce centralne ekspozycji zajęła ikona Ukrzyżowanie.

Kup w wersji elektronicznej (PDF)

Pani Paulina Krajewska wyznaje – „Zanim sięgnęłam do pisania ikon, przez kilka lat czytałam i rozważałam na osobistej modlitwie fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu. Tak naprawdę to miłość do Pisma Świętego doprowadziła mnie do ich tworzenia. Fascynacja osobą Chrystusa i głębokie przekonanie, że Jego słowo jest żywe, zaowocowały pierwszymi obrazami. Pytana o tajemnicę warsztatu, odpowiadam tradycyjna szkoła, lipowa deska pokryta lewkasem, farby ucierane własnoręcznie, modlitwa i cisza.

Tworzone przeze mnie ikony są niewielkie, miniaturowe. Świadomie zdecydowałam się na opowiadanie o Niepojętym i Wszechmogącym na małym formacie. Bóg objawia się także, jeśli nie przede wszystkim w tym co małe. Ja zapragnęłam opowiedzieć o tajemnicy wcielonego Słowa właśnie przez zastosowanie miniatur, oszczędność form i prostotę wyrazu. Mała, prosta forma, nie odstrasza formatem, jest bliska i ma również tę zaletę, że pozwala zaprosić odbiorcę do kontemplacji, tak aby mógł przybliżyć się do misterium zapisanym w swoim sercu.”


Paulina Krajewska – autorka ikon, malarka, ilustratorka. Urodzona i wykształcona w Krakowie, gdzie uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych, następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych – Wydział Grafiki. Za ilustracje książkowe, „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”. Współtworzyła projekty okładek do książek ks. Andrzeja Muszali, jak np. „ Jak modlił się Jezus”, „Modlitwa w ciszy”.

Hieronim St. Kreis OSB – urodził się w Krośnie. Profes tyniecki od roku 1983. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; święcenia kapłańskie przyjął w roku 1989. Od roku 1990 pracuje nad zastosowaniem ikebany w liturgii. W latach 1990–2005 realizował dekoracje kwiatowe w kościele tynieckim, kontynuuje od 2013. Opublikował: podręcznik ikebany liturgicznej „Kwiaty w kościele. Tajemnice układania”  (tomy 1–3b); „Święta Rodzina z Nazaretu. Medytacje biblijne”; „Tyniecka ikebana” (tomy 1–2); tomiki wierszy: „Strumień żółtego piasku”, „Jak leci”, „Co się stało”, „Przed Ikoną”, „Kołonotatnik”, „Msza z kolędą”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl