Medytacja Chrześcijańska – droga dla wszystkich – recenzja

Niektórzy czytelnicy tej książki, a być może, że wielu z nich, podąża drogą modlitwy podobną do opisanej przez o. Ernesta Larkina. O ile niewielu może się szczycić, że dotarli na niej tak daleko jak on, to większość rozpozna znajome postoje tej duchowej podróży. Były momenty, kiedy, posługując się określeniem Autora, „zaciskaliśmy dłonie aż bielały nam kostki”, żeby tylko wytrwać przez określony czas modlitwy, wiedzeni żarliwością, jednak bez odpowiedniego jej rozumienia. Często pojawialiśmy się na medytacji, ale pozostawało uczucie, że niewiele osiągnęliśmy przez nasze błądzenie po meandrach wyobraźni, nie zdając sobie sprawy, że nie chodzi w niej o osiąganie czegokolwiek. Równie często dręczyły nas takie same pytania dotyczące praktyki: czy używać wyobraźni, czy nie, może przeczytać coś wartościowego zamiast medytować, czy powtarzać „słowo” do pewnego momentu medytacji, a potem zaprzestać powtarzania, a może jednak nie? Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć samemu i o. Larkin stawia sprawę bardzo jasno: nie jest to książka z gotowymi przepisami gwarantującymi udaną medytację lub kontemplację.

Pokój wewnętrzny, który przychodzi wraz z wynikającym z łaski Bożym darem kontemplacji, promieniuje z całego tekstu. Autor podsumowuje swoje doświadczenia praktykowania wielu „metod” modlitwy, ale daleki jest od przekonywania, że jakakolwiek z nich jest lepsza od pozostałych. To, że preferuje Medytację Chrześcijańską wynika z poczucia, że to droga, do której osobiście został powołany. Ci, którzy wybrali tak samo, znajdą w o. Larkinie towarzysza drogi, który szedł nią przed nimi i który w pełni jest pogodzony ze swoim wyborem. Jego przekonania podtrzymają ich wybór Medytacji Chrześcijańskiej, ale jego celem nie jest pozyskanie dla niej nowych adeptów.

Czytając tę książkę z pewnością można nauczyć się tego, że dążenie do głębszego i bardziej prawdziwego doświadczenia modlitwy nie jest dla dyletantów.

Bo chociaż o. Larkin próbował różnych form modlitwy, to nie przeskakiwał od jednej do drugiej i nie zmieniał ich pod wpływem zachcianki, ale podążając za poważnym i starannym poszukiwaniem drogi, którą wskazywał mu Bóg.

O ile w założeniu książka ta jest przewodnikiem dotyczącym praktyki Medytacji Chrześcijańskiej, nie brak w niej także głębszych teologicznych analiz. Nie chodzi w niej o szufladkowanie różnych form duchowości, jak to często ma miejsce w publikacjach tego rodzaju. Zamiarem o. Larkina jest interpretacja jego własnej praktyki i doświadczenia modlitwy w odniesieniu do wielkich tradycji z przeszłości. Słowa nie są wszystkim, ale są pomocne. Jako uczony wprowadza terminy teologiczne, na przykład w części wyjaśniającej różnice między medytacją a kontemplacją i omawiającej różne znaczenia, jakie były im nadawane.

Pozwala to czytelnikowi lepiej zrozumieć takich klasyków, jak św. Teresa z Ávila i św. Jan od Krzyża oraz ubogacić się poprzez lekturę ich pism. Jednocześnie pomaga zrozumieć zróżnicowane zastosowanie wspomnianych pojęć u bardziej nam współczesnych autorów, którzy używają ich w sposób bardziej odpowiadający współczesnemu myśleniu.

Ci, którzy podążają już drogą Medytacji Chrześcijańskiej, znajdą w tej książce w pełni przekonywujące interpretacje ich doświadczeń, które uzdolnią ich do jeszcze pełniejszego zrozumienia i docenienia tej drogi modlitwy. Dla tych, którzy rozważają rozpoczęcie jej regularnej praktyki książka ta będzie zachętą do postawienia na tej drodze pierwszego kroku oraz zaoferuje im jasny i klarowny opis, w jaki sposób mogą to uczynić.


Brian Johnstone CSsR
wykładowca teologii moralnej
Uniwersytet Katolicki Ameryki, Waszyngton

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl