Modlitwa u Piotra Rostworowskiego EC/OSB i „Rozmowa o Apokalipsie” Augustyna Jankowskiego OSB – zapowiedzi wydawnicze

Na początku roku przesyłamy zapowiedzi wydawnicze. Pierwsza to wznowienie książki, która dawno temu została wydana w serii „Czytając Pismo Święte”, pod tytułem „Porozmawiajmy o Apokalipsie” ojca Augustyna Jankowskiego, dawnego opata klasztoru w Tyńcu. Nieznacznie zmieniliśmy tytuł i w ostatecznym kształcie książka będzie dostępna pod tytułem „Rozmowa o Apokalipsie”. Druga z zapowiedzi dotyczy publikacji stanowiącej opracowanie tematu modlitwy w ujęciu ojca Piotra Rostworowskiego, benedyktyna tynieckiego, a potem kameduły.

 

rozmowa-o-apokalipsie

Rozmowa o Apokalipsie

Apokalipsa zawsze budziła u ludzi niepokojące skojarzenia. Z jednej strony bano się groźnych przepowiedni, z drugiej jednak chciano zrozumieć zapisane w nich wizje, by poznać scenariusz zbliżających się wydarzeń. Zainteresowanie tekstem wzrastało w chwilach gwałtownych zmian, burzliwych wydarzeń, a także pod koniec wieku. Jeszcze bardziej zainteresowanie wzrasta, gdy kończy się kolejne tysiąclecie! Wielu oczekuje znaków nadchodzącego końca. Obrazowy język Apokalipsy pozwala, przy odrobinie wyobraźni, tworzyć rozmaite skojarzenia i na ich podstawie przewidywać przyszłość. Jak to się jednak ma do samej prawdy głoszonej przez Słowo Boże zapisane w księdze Objawienia św. Jana? Jak należy do niej podchodzić? Jak rozumieć obrazy? Do czego się one odnoszą? Jaki jest dzisiaj ich sens dla nas żyjących ponad 1900 lat po jej napisaniu? Czy należy i dlaczego należy czytać Apokalipsę? Jaki jest zasadniczy cel tej ostatniej księgi Pisma Świętego?

 


 

modlitwa-w-zyciu-i-pismach-piotra-wojciecha-rostworowskiego

Modlitwa w życiu i pismach Piotra Wojciecha Rostworowskiego (1910–1999)

Ojciec Piotr wielokrotnie podkreślał, że człowiek został stworzony do spotkania i dialogu ze Stwórcą. Dialog ten stanowi nieodzowny warunek realizacji ludzkiego powołania. Ten życiodajny, rzeczywisty i tajemniczy kontakt z Bogiem jest racją istnienia osoby ludzkiej. Niezmiernie istotnym warunkiem do owocnego poznawania całej spuścizny pisarskiej pozostawionej przez o. Rostworowskiego jest konieczność wzięcia pod uwagę tego, że został on uformowany, żył i nauczał w nurcie teologii monastycznej. Podkreślał niejednokrotnie, iż modlitwa, podobnie jak wszystko w Kościele, posiada cechy wcielenia i wniebowstąpienia. Świat sam z siebie nie mógł w żaden sposób dźwignąć się po grzechu pierworodnym ku Ojcu. Dlatego zszedł na ziemię Syn Boży, by pociągnąć wszystko ku Bogu. Stąd modlitwa, aby mogła wznieść się do nieba, najpierw musiała zejść na ziemię. Ojciec Piotr przypominał, iż w każdym chrześcijaninie tajemnica wcielenia odnawia się w czasie jego modlitwy.

 


 

Co dalej? Jesteśmy pełni nadziei, że w najbliższym czasie ukaże się audiobook „Apoftegmaty Ojców Pustyni”, w planach mamy również wydanie kolejnego, już trzeciego, tomu „Rozmów z Ojcami” św. Jana Kasjana i publikacji ojca Pawła Sczanieckiego „Kamienie do mozaiki”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl