Na czym polega całkowite oddanie się Bogu? Wznowienie dwóch tomów pt. „Życie mnisze” autorstwa Augustyna Jankowskiego OSB

Augustyn Jankowski OSB, uznany biblista (zm. 2005 r.), w książce Dwadzieścia dialogów Jezusa analizuje dwadzieścia rozmów, które Jezus prowadzi na kartach różnych Ewangelii. Każda z tych rozmów toczy się z inną osobą i każda niesie ze sobą przekaz nauczania Chrystusa. Lektura tej książki może przebiegać na wiele sposobów: możemy bowiem analizować sytuację opisaną w Ewangelii jako scenę zupełnie wobec nas zewnętrzną; możemy też postawić się na miejscu tej osoby, z którą dialog prowadzi sam Pan. Dzięki temu – i dzięki kierownictwu autora publikacji – czytelnik dochodzi do nowych, ciekawych wniosków.

O. Jankowski został również zapamiętany jako znawca monastycyzmu i autor wielu cennych syntez powiązanych z tym tematem. Jego konferencje, wygłaszane przed laty do tynieckich nowicjuszy i juniorystów, zostały spisane i wydane już wcześniej pod tytułem Życie mnisze w dwóch tomach. Długo niedostępne w sprzedaży, dziś wracają na księgarniane półki w nowej szacie graficznej. Nauki zawarte w tych książeczkach mają wartość nie tylko dla osób żyjących w klasztorach, lecz dla wszystkich szukających pełniejszego zrozumienia tego, na czym w istocie polega całkowite oddanie się Bogu.

 

zycie-mnisze-1Życie mnisze (1)

Na niniejszy zbiorek rozważań składają się głównie przemówienia wygłoszone do najmłodszych współbraci – nowicjuszy i kleryków – w ciągu ośmiu lat mojej kadencji opackiej w Tyńcu w latach 1985 – 1993. Słuchacze ci mieli w ten sposób zapoznać się ze specyfiką życia mniszego, odmienną od innych instytutów zakonnych, by na tej podstawie móc sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy charyzmat osobisty każdego z nich odpowiada charyzmatowi monastycznemu?

Ta nasza Reguła nie ma charakteru doktryny, jak na przykład Reguła św. Bazylego. Również Reguła św. Augustyna ma taki doktrynalny charakter. A Reguła św. Benedykta, poza Prologiem, nie zawiera elementów doktrynalnych, nie ma w niej próby uzasadnień teoretycznych. Jest natomiast próba ogarnięcia całego życia mnichów i unormowanie życia opartego na ofierze, w przekonaniu, że Bóg nas wezwał właśnie do takiego życia i że w tym celu zapewnia nam pomoc Ducha Świętego.

 


 

zycie-mnisze-2

Życie mnisze (2)

Nasze wydawnictwo TYNIEC postanowiło zbiorek ten wydrukować w serii „Z tradycji mniszej”, bo rzeczywiście z tej tradycji czerpano treść przemówień, opierając się ponadto na argumentach biblijnych. Zachowano, z nieznacznymi zmianami, język przekazu ustnego, mówionego.

Polskiemu czytelnikowi ideał życia mniszego jest stosunkowo mniej znany niż ideały innych zakonów. Może więc komuś, kto jeszcze szuka swojej drogi do Boga w tym życiu, karty te ukażą właściwy kierunek, zgodny z jego charyzmatem? Jeśli tak się stanie, bardzo rad z tego będzie autor.

Jak rozumieć sacrum? Zbyt często z pojęciem świętości kojarzymy wartości tylko moralne. Tymczasem pierwsze znaczenie słowa „święty” w Piśmie Świętym, zastosowane do Boga, to tyle, co niewypowiedzianie transcendentny, przedziwnie obecny, a niepojęty do końca. Świętość Boga nadaje z kolei rzeczom, miejscom, osobom charakter wyłącznej Bożej własności. Po tej linii biblijnej pójdą nasze rozważania.


Inne publikacje Ojca Augustyna:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl