NOWOŚĆ: ks. Leszek Misiarczyk „Osiem duchów zła” o sposobach walki z myślami oraz zapowiedzi wydawnicze

W naszej ofercie wydawniczej pojawiła się NOWOŚĆ – książka ks. Leszka Misiarczyka pt. „Osiem duchów zła”. Jest to uproszczona i skrócona wersja rozprawy habilitacyjnej autora, która została wydana u nas pod tytułem „Osiem logismoi w pismach Ewagriusza z Pontu”.

Książka „Osiem duchów zła” idealnie wpisuje się w tematykę materiałów, które przygotowywaliśmy na temat zmagań pokusami według Ewagriusza z Pontu. Zarówno na blogu, jak i na portalu PSPO ukazywały się treści audio, wideo, jak również liczne teksty, wciąż dostępne dla każdego z Was.

 


Przy okazji premiery tej pozycji, poniżej przedstawiamy najbliższe zapowiedzi wydawnicze, ze szczególnym naciskiem na dwa, bardzo ważne wznowienia książek Thomasa Mertona OCSO:

 

chleb-na-pustyni-thomas-merton

Chleb na pustyni

Wbrew pozorom ta pozycja Mertona nic nie straciła ze swej aktualności. Choć została wydana po raz pierwszy przed II Soborem Watykańskim, należy do nurtu tradycji monastycznej, a ta nie tylko przetrwała wieki, ale odbiła się echem właśnie w tekstach soborowych, dotyczących liturgii i Pisma Świętego jako dwóch wciąż bijących w Kościele źródeł życia duchowego.

 
 


 

zycie-w-milczeniu-thomas-merton

Życie w milczeniu

Thomas Merton napisał „The Silent Life” po z górą dziesięciu latach swych monastycznych doświadczeń i przemyśleń. Książka skierowana jest do mnichów, choć nasycenie jej osobistymi fascynacjami Autora (samotność, milczenie, paradoks powołania monastycznego itd.), jak również potraktowanie tematu, pełne zapału konwertyty – „apologety monastycyzmu” – czyni ją ze wszech miar interesującą.

 


 

motyw-pustyni

Motyw pustyni w biblijnych dziejach Ludu Bożego

Nasze opracowanie podejmuje refleksję nad tekstami biblijnymi o pustyni pod kątem życia mniszego, którego pierwszą formą było życie na pustyni. (…) Zastanowimy się, jak rozumieli pustynię ludzcy autorzy natchnionych tekstów oraz ich bezpośredni odbiorcy, a także mnisi i wszyscy, którzy chcą czerpać z ich duchowego doświadczenia.

 


 

miasto-wewnetrzne

Miasto wewnętrzne

Zawsze chciałem dojść do Miasta. Wygnaniec dąży wszak do bezpiecznego portu, a pielgrzym tam, gdzie były jego oczy, lecz jeszcze nie dotarło ciało. Stanąć pod murami Miasta, położyć na nich rękę – pozwolić, by przemówiły kamienie. Szczęście, bojaźń, niedowierzanie. Teraz trzeba jeszcze tylko uderzyć w bramy, a one się otworzą, wkroczyć.

 


Przypominamy, że w dniach 22–25 października 2015 będziemy czekać razem z ojcem Leonem na wszystkich naszych czytelników na stoisku C16 podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ…

komentarz

napisz komentarz
  • Właśnie „przedzieram” się przez książkę „Osiem logismoi w pismach Ewagriusza z Pontu”. Jak dla osoby świeckiej, za dużo tam terminologii w języku greckim, ale skłoniło mnie to do jej poznania, i teraz czyta się łatwiej.
    Choć nie znam książki „Osiem duchów zła i sposoby walki z nimi”, mogę ją spokojnie polecić. Jeżeli to uproszczona wersja wyżej wymienionej książki, z pewnością w bardziej przystępny, a zarazem pożyteczny sposób przybliży dorobek duchowy mnicha z Pontu.
    Mnie zaskoczyła, oczywiście zinterpretowana przez Autora książki, aktualność i precyzja w określaniu podstawowych „dolegliwości” duchowych opisanych ponad szesnaście wieków temu! Interesujące jest także oddzielenie tego, co można nazwać poruszeniami zewnętrznymi, a więc obojętnymi moralnie, od odpowiedzi na nie, co stanowi o wyborze dobrej lub złej drogi. Poza tym pewna systematyka, kolejność, powiedzielibyśmy dzisiaj – priorytety.
    Nauczanie Ewagriusza z Pontu jest w tym zakresie rozproszone w wielu jego pismach. próba dotarcia do sedna, bez takiego przewodnika, jak ta książka, byłaby dla większości czytelników, w tym dla mnie, raczej niemożliwa.

    Szczęść Boże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl