O kaligrafii, pasji i „Pięknej Literze”… Spotkanie z Ewą Landowską i Barbarą Bodziony w „De Revolutionibus Books&Cafe”

30 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie z Barbarą Bodziony i Ewą Landowską, autorkami podręcznika do kaligrafii Piękna Litera oraz z Moniką Wojtaszek- Dziadusz odpowiedzialnej za układ typograficzny wspomnianego podręcznika De Revolutionibus Books&Cafe. Spotkanie poprowadził Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu ConradaZdjęcia wykonała Edyta Dufaj.

Podręcznik do kaligrafii Piękna Litera powstał z inicjatywy Ewy Landowskiej we współpracy z Barbarą Bodziony. Jest on odpowiedzią na liczne zapytania o materiały podręcznikowe i książkowe, z jakimi spotykały się autorki od momentu rozpoczęcia działalności edukacyjnej (2006 rok). W tamtym czasie książki takie wydawało się jedynie za granicą, a na język polski przełożone zostały dwie, może trzy, w dodatku nie do końca odpowiadające na zapotrzebowania osób chętnych, aby uczyć się kaligrafii. Piękna Litera powstała przede wszystkim dla tych, którzy chcą się nauczyć kaligrafii, a nie mogą wziąć udziału w kursie. Program nauki jest oparty na bogatym doświadczeniu edukacyjnym obu autorek. W I tomie, który ukazał się w 2016 roku, zostały opracowane dwa style pisma: uncjała (Barbara Bodziony) oraz italika (Ewa Landowska). Autorki zdecydowały się na te kroje ze względu na stopień trudności – oba style są stosunkowo proste do przyswojenia, a więc idealne dla tych, którzy zetkną się z kaligrafią po raz pierwszy. W II tomie (2018) autorki zdecydowały się na style, które w historii pisma są w pewnym sensie kontynuacją tych z pierwszego tomu: minuskuła karolińska jako kontynuacja uncjały (opr. B.B.) oraz kursywa angielska, czyli copperplate script jako kontynuacja italiki (opr. E.L.). W kolejnych tomach znajdą się kolejne style pisma, Piękna Litera jest więc z założenia wielotomowym podręcznikiem, z którego uważny odbiorca będzie mógł nie tylko nauczyć się kaligrafować wybranym stylem pisma, lecz także zrozumieć jak kształtowało się ono na przestrzeni wieków.

piekna_litera_spotkanie_2

Piękna Litera to owoc ciężkiej pracy wielu ludzi i długiego procesu powstawania kolejnych części, a wcześniej wielu lat działalności edukacyjnej autorek tej publikacji. Szanuj swoją i cudzą pracę. Podręcznik przeznaczony jest wyłącznie do użytku prywatnego. Wykorzystywanie go do celów komercyjnych (w tym do prowadzenia działalności edukacyjnej) możliwe jest tylko za pisemną zgodą autorek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl