Oblicze Chrystusa i Matka Boża z Dzieciątkiem – nowe wzory z pracowni grawerskiej

Ostatnio informowaliśmy o kolejnym wzorze medalika św. Benedykta, który wyszedł z naszej pracowni grawerskiej. Przyszła kolej na przedstawienia ikoniczne – oblicze Chrystusa i Matka Boża z Dzieciątkiem (drewno bukowe, rozmiar: 21×32 cm)

Synteza, której usiłowali dokonać Grecy i Egipcjanie, we wschodniej sztuce chrześcijańskiej została osiągnięta bezbłędnie. Doskonałym przykładem takiej syntezy są chociażby ikony Bożej Rodzicielki określane jako Umilienie. Pozornie wydawać by się mogło, że twarz Maryi na tych ikonach nie wyraża emocji i pozostaje beznamiętna. Natomiast w rzeczywistości wyraża ona ich nadmiar, którego nie sposób sprowadzić do jednej tylko kategorii.

Najpełniej ten przekaz wyraża spojrzenie Maryi, paradoksalnie zwrócone ku kontemplującemu ikonę. Paradoksalnie, bo przecież jest ono owocem i odpowiedzią na czułość Jezusa, który obejmuje Matkę i tuli się do Niej, zatem odwzajemnienie powinno być skierowane ku Niemu. I właściwie tak dokładnie jest: spojrzenie Maryi pełne czułości jest skierowane na Syna w nas. Czułość Jezusa, oczywiście wyrażona gestem a nie mimiką, jest przedstawiona w sposób niezwykle ekspresyjny. Spojrzenie Maryi natomiast zdaje się mieścić w sobie cały ten ładunek uczuć, lecz kieruje go do nas. Co więcej, zestawienie tego doskonałego „już” miłości Jezusa i „jeszcze nie” miłości człowieka kontemplującego wytwarza obszar dokonującego się „tu i teraz” zbawienia, w którym współistnieje świadomość gorzkiej prawdy o naszym grzechu, troska o każdą cząstkę naszego istnienia, bezkresna czujność matczynego spojrzenia, a wszystko to jest wypełnione po brzegi miłością wpisaną w ikonę i to w taki sposób, że to, co Boskie, w ikonie (bo taką rzeczywistość ona przedstawia) przybiera ludzką postać właśnie w tym momencie, w którym nasze spojrzenie spotyka się ze spojrzeniem Maryi. I właśnie tutaj, w taki sposób, ludzka tęsknota spotyka się z tęsknotą Boga w sposób doskonały (z książki Ikony Zbawienia)

oblicze_chrystusa_matka_boza_z_dzieciatkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl