Poznaj tradycję monastyczną – wznowiliśmy czasopismo „Cenobium”

Czytelnicy, którzy są z nami od samego początku istnienia naszego Wydawnictwa, pamiętają czasy, kiedy w 1991 r. wystartował pierwszy numer czasopisma „Cenobium”, które było poświęcone zagadnieniom kultury i tradycji monastycznej. Niestety, w pewnym momencie projekt stanął w miejscu, aż do dzisiaj…

Oddajemy w Wasze ręce nowe wydanie „Cenobium”, odświeżone. Pierwszy numer rozpocznie coroczny cykl na temat ślubów monastycznych. Obecny numer w całości dotyczy ślubu stabilitas, czyli stałości.

Z okazji wznowienia tynieckiego czasopisma, ojciec opat Szymon Hiżycki OSB skierował słowo do wszystkich czytelników:

Wiele razy w swej Regule św. Benedykt zaleca, aby mnisi poświęcali czas na czytanie: w jego klasztorze długa lektura jest znakiem niedzieli, staranne czytanie jednego dzieła naznacza Wielki Post. W tradycji monastycznej lektura urasta do rangi cnoty – nie bez przyczyny już od czasów Orygenesa (co tak genialnie przekazał św. Grzegorz Cudotwórca w swej mowie pochwalnej na cześć Adamantiusa) studium i mozolne czytanie przygotowują człowieka do wczytania się w Pismo Święte. Bardzo zatem cieszę się, że moi Współbracia podjęli ideę podzielenia się z szerokim kręgiem czytelników tekstami, które mają pomóc w codziennym życiu tradycją monastyczną i w głębszym jej rozumieniu. Choć bowiem nasze ideały nie zmieniają się, to jednak świat, w którym żyjemy, stawia nam ciągle nowe pytania. Czy dawni mistrzowie mają wobec tego coś jeszcze do powiedzenia w świecie zdominowanym przez wirtualność Internetu?

Chcemy powrócić do lektury mistrzów pod okiem mistrzów, dlatego możemy tu przeczytać teksty klasyków: Adalberta de Vogüé OSB czy Marka Sheridana OSB. Dobrze, że możemy zapoznać się z przemyśleniami ludzi, którzy dzisiaj w Polsce żyją na co dzień Regułą św. Benedykta — zarówno w ramach klauzury klasztornej, jak i oblatury świeckiej. Szczególnie przejmujące jest świadectwo matki Marty Masquelier z Betlejem — o stałości w cieniu muru i bezpardonowej wojny. To wszystko pokazuje nam, jak mimo upływu wieków temat stałości i wierności pozostaje wciąż zadaniem ważnym i trudnym do wykonania. 

Kolejne numery „Cenobium” mają być zgrupowane wobec wybranych tematów. Ten, który zostaje oddany w czytelnicze ręce, traktuje o stałości (stabilitas), następny ma być poświęcony cnocie posłuszeństwa.

Mam nadzieję, że ta forma popularyzacji, którą stawia sobie jako ideał redakcja „Cenobium”, znajdzie w naszym kraju licznych sympatyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl