Świętego Antoniego udany sposób na życie, czyli mniszy lifestyle – rozmowa z prof. Ewą Wipszycką

Nie tak dawno publikowaliśmy materiał wideo ze spotkania z prof. Ewą Wipszycką pt. „Z perspektywy egipskiego chłopa: mnisi i biskupi w okolicach Teb”.

Tak się złożyło, że na następny dzień pani profesor została zaproszona do studia radia TOK FM na wywiad wokół książki Drugi dar Nilu, czyli historii mnichów i klasztorów w późnoantycznym Egipcie.

Tego niełatwego zadania – przygotowania rozmowy na tak specyficzny i jednocześnie mało popularny temat – podjął się redaktor Łukasz Wojtusik, prowadzący program „Krakowskie Przedmieście”. Po zapoznaniu się z materiałem audio, musimy przyznać, że rozmowa wyszła rewelacyjnie… Zresztą, sami posłuchajcie! Poniżej umieszczamy specjalny widget, za pomocą którego wysłuchacie całego wywiadu z prof. Ewą Wipszycką.

Część pierwsza

Część druga

Prof. Ewa Wipszycka jest historykiem i papirologiem; w badaniach naukowych koncentruje się na historii Egiptu od czasów Aleksandra Wielkiego; wiele uwagi poświęca okresowi późnego antyku. W bogatym dorobku naukowym autorki znajdują się między innymi: Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu (t. 1–3), Historia starożytnych Greków (t. 1–3), Kościół w świecie późnego antykuO starożytności polemicznieMoines et communautés monastiques en Égypte: (IVe–VIIIe siècles)Drugi dar Nilu, czyli o mnichach i klasztorach w późnoantycznym EgipcieChrześcijaństwo starożytnego Egiptu. Polecamy rozmowę z prof. Ewą Wipszycką, którą przeprowadził Szymon Hiżycki OSB Mnisi – nie tylko ci święci.


Skorzystaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl