Umiesz stanąć w prawdzie przed sobą i Bogiem? To wielki szacun dla ciebie!

Czy stajesz w prawdzie przed sobą? Ile czasu potrzebujesz na usprawiedliwienie się przed sobą, gdy dotkniesz prawdy o sobie? Przyjęcie jej może być bardzo trudne. Ale nie jest niemożliwe.

W Ewangelii według św. Jana jest po­wie­dziane, że światłość prawdziwa oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi (J 1,9). Ta światłość to sam Chrystus i Jego Ojciec, i Ich Dar – Duch Paraklet, dany każdemu człowiekowi, wlany do serca. Gdy wejdziesz do swej izdebki – do twego serca – Oni już tam są. Gdy będziesz z Nimi wieczerzał (przebywał z Nimi, uświadamiał sobie obecność Boga w tobie), umiłują cię i zostaną z tobą na zawsze.

Gdy stajesz w prawdzie przed sobą i Bogiem, Duch Prawdy i Mądrości pomaga ci wytrwać w tym, co dobre. Zaczynasz słuchać Jego rad. Z Nim mądrze podejmujesz decyzje. Masz większy pokój w sobie. Więcej w tobie łagodności i uprzejmości, i opanowania. On pomaga wyraźniej widzieć wiele spraw, pomaga zrozumieć, co dane jest ci do zrozumienia na dany moment. Daje rady, uczy zaufać, być roztropnym, ostrzega, daje wyraźnie wyczuć fałsz, pomaga cierpliwie przewidywać i dostrzegać owoce. Duch Chrystusa pomaga ci wytrwać w miłości i w tym, co ślubowałeś. Wytrwajcie w miłości Mojej (J 15,9), czyli wytrwajcie w przyjaźni ze Mną. Gdy trwasz w tej przyjaźni, On uczy cię mądrej miłości.

Strzeże też przed głupotą. To największy grzech, jaki popełniamy. Ludzka głupota to brak mądrości. Mądry człowiek daje się poznać w kilku słowach. Budzi szacunek. U mądrego człowieka nawet milczenie mówi więcej niż słowa.

Skoro otrzymałeś takiego Nauczyciela, przypatrz się, jaki masz z Nim kontakt. Jak reagujesz na Jego podszepty, odpowiedzi, olśnienia, intuicje? Można żyć bez Jego pomocy, ale wtedy musisz się zmagać z demonami, chociażby z demonem acedii.

Zatem, módl się o mądrość i życie w prawdzie. Szukaj prawdy. Szukajcie Prawdy, a prawda was wyzwoli (J 8,32). Umiłowanie prawdy nie tylko łączy z Bogiem, lecz łączy ludzi między sobą. Ci, którzy żyją w duchu prawdy, spotykają się w prawdziwej przyjaźni. Uczniów Jezusa poznaje się po ich wzajemnej miłości.


Umiesz stanąć w prawdzie przed sobą i Bogiem? To wielki szacun dla ciebie!

Jan Paweł Konobrodzki OSB „Słuchaj… Refleksje liturgiczne”

Inne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl