W pracowni tynieckiej: Oblicze Jezusa Chrystusa w kronie cierniowej oraz Krzyż. Produkty z wosku pszczelego

Aktualnie, w naszej pracowni tynieckiej możecie skorzystać z 2 produktów z wosku pszczelego: Oblicze Jezusa Chrystusa w kronie cierniowej oraz Krzyż.

Oblicze Jezusa Chrystusa (8,5 x 19,2 cm)

oblicze_jezusa_wosk_pszczeli

 

Krzyż (12 x 24,5 cm)

krzyz_wosk_pszczeli

Kilka informacji na temat wosku pszczelego:

W starożytności wosk pszczeli stanowił pożywienie, składnik kosmetyków i materiał do produkowania tablic przeznaczonych do pisania. Głównie wytwarzano z niego kremy i maści. Wykorzystywany był również do produkowania świec. Setki lat temu większość świec była wykonywana właśnie z pszczelego wosku. Dziś został on zastąpiony parafiną i jest stosowany już tylko przy wytwarzaniu drogich świec. Ze względu na zawartość protein, lipidów, witamin oraz cennych soli mineralnych, obecnie używany jest najchętniej w branży medycznej, jako dodatek do kremów, maści, past i plastrów. Nie może być używany jako bezpośrednia baza maści, ponieważ jest twardy, występuje natomiast w mieszaninach z ciekłą parafiną lub olejami w charakterze emulgatora (w szminkach, balsamach, kremach do twarzy, podkładach, tuszach do rzęs, a nawet w peelingach). Pszczeli wosk ma zastosowanie także w stomatologii, gdzie wykorzystywany jest do odlewów zębów, jako środek czyszczący, w leśnictwie oraz w produkcji kred olejnych i woskowanych papierów. Ponadto wosk używany jest również w przemyśle chemicznym do produkcji środków konserwujących drewno i skórę.

Wosk pszczeli to jeden z produktów pszczelich, które wykazują wysoce dobroczynne działanie lecznicze. Znajdują zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, skóry, chorób serca i innych. Do niedawna lecznictwo produktami pszczelimi traktowano jako element medycyny ludowej, jednak dzięki rosnącej liczbie badań, na dobre wkraczają do życia codziennego. Stanowią podstawę wartościowych kosmetyków i środków wspomagających leczenie. W lecznictwie stosuje się różnorodne produkty: miód, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele i wosk. Wszystkie wykazują wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych, jednak to wosk jest podstawowym budulcem ula. Z niego powstają plastry, w których wychowuje się młode pokolenie pszczół. Ponadto ma wiele zastosowań w dermatologii i jest wykorzystywany jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i odnawiającym przy leczeniu oparzeń i ran.

Substancja, która nazywana jest woskiem pszczelim stanowi produkt uboczny, powstały podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. Ma wiele cennych właściwości, a stosowany jest od co najmniej 4,5 tys. lat! Jest wydzieliną gruczołów woskowych 12-18 dniowych pszczół. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu. W skład wosku pszczelego wchodzą estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodory, wolne alkohole tłuszczowe i inne substancje. Występują w nim również węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna i inne składniki wosku wykazują działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten odznaczają się natomiast właściwościami przeciwzapalnymi i odnawiającymi. Zawarte w wosku flawonoidy działają także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W wosku odnaleźć można także skwalen, który występuje również w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Wosk pszczeli to także źródło witaminy A, która m.in. pobudza i reguluje podziały komórkowe. Dodatkowo zawiera w sobie kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl