Weekend z chorałem gregoriańskim – KONKURS dla wytrwałych

Postanowiliśmy rozdać parę najnowszych płyt „Barwy Chorału, ton trzeci”. Będą na Was czekać 3 sztuki. Jak zawsze przygotowaliśmy bardzo ciężkie zadanie :). W komentarzu poniżej napiszcie odpowiedź na pytanie: dlaczego chorał gregoriański jest tak wspaniały?

Spośród komentarzy wybierzemy 3 najciekawsze i nagrodzimy zwycięzców najnowszą płytą „Barwy Chorału”. Konkurs trwa do niedzieli, 16 listopada. Wyniki ogłosimy 17 listopada, w poniedziałek.

 • barwy-choralu-konkurs-3
 • barwy-choralu-konkurs-2
 • barwy-choralu-konkurs-1

Nie tak dawno udostępniliśmy dla naszych czytelników dwa utwory z najnowszej płyty, a dzisiaj postanowiliśmy zaszaleć i z okazji konkursu publikujemy „Salva nos” w wykonaniu Scholi Benedyktynów z Opactwa tynieckiego.Więcej o chorale gregoriańskim możecie poczytać na PSPO, gdzie nasz specjalista Karol Cetwiński OSB pisze na temat benedyktyńskich śpiewów, wyjaśniając w sposób prosty zawiłości notacji chorałowej.

W naszym sklepie on-line czekają trzy inne płyty:

napisz komentarz
 • Chorał gregoriański jest wspaniały. Zachwyca i porywa swoim pięknem ku poznawaniu rzeczy niewidzialnych. Daje poczucie transcedencji. Dzięki niemu możemy już na Ziemi zachwycać się majestatem, wielkością i pięknem Boga, możemy wejść w poczucie wieczności. Chorał gregoriański daje możliwość skupienia się na liturgii i jej kontemplacji. Zawiera bardzo wiele emocji, ale na nich nie bazuje. Wyraża nasze pragnienie Boga i wiarę w Niego. „Ciepło śpiewu gregoriańskiego jest pełne surowej powagi. Ukrywa się głęboko pod powierzchnią zwykłego wzruszenia i dlatego nigdy cię nie nuży. Ta muzyka wciąga w głąb, gdzie kołysze cię w skupieniu i pokoju i gdzie odnajdujesz Boga” – Thomas Merton. Chorał gregoriański przekracza granicę poznania za pomocą zmysłów. Dzięki temu możemy całym sobą oddać się Bogu, być w Nim.

 • W listopadowe słoty na spacer nie mam ochoty
  Z książka i herbatą czekam na lato
  Marzę, pisze listy, siedzę na kanapie,
  Słucham płyt i za uchem kota drapie…
  Zaś jeśli mowa o nastrojowych płytach
  To tylko jedna przychodzi mi o głowy – znakomita
  To komplet utworów Barwy Chorału
  Na listopadową zadumę bliskie ideału
  O Chorale gregoriański!
  Tyś dziś marzeniem pań i panów
  A więc ogromną rzeszę masz fanów.
  Twe dźwięki mą duszę i serce koją
  Ty dajesz mi siłę, tyś mą ostoją
  Przy twych dźwiękach pragnę marzyć
  I kolejne poematy tworzyć.

 • Chorał gregoriański jest wspaniały ponieważ daję wiarę w lepsze jutro. Dzięki niemu można zapomnieć o troskach i smutkach dnia codziennego. Poprawia nastrój, daję nadzieję i przybliża nas do Kościoła. Kiedy masz dość, jesteś smutny, zrozum magię dającą ukojenie w trudnych chwilach życia. Podczas słuchania czuję się tak, jakbym była bliżej Boga. Przecież to dzięki muzyce, życie staje się weselsze, a przecież nie ma nic przyjemniejszego niż melodia, która uszczęśliwia człowieka. Pozdrawiam 😉

 • Nie znajduję lepszej odpowiedzi niż słowa, które napisał znakomity polski dominikanin ojciec Jacek Woroniecki: „Kto (…) nie tylko te rzeczy słyszał, ale i czynny brał w nich udział, kto regularnie, codziennie albo choćby co niedzielę uczestniczył w śpiewanej po gregoriańsku Mszy świętej, temu nieraz potem te cudowne melodie Gloria, Credo i inne śpiewać będą w duszy, wnosząc do niej na swych skrzydłach odpowiadające im słowa modlitwy. Tęsknić on będzie do tych chwil, których atmosfera liturgiczna Mszy świętej przenikała wszystkie władze jego duszy, aby je skierować do Boga, a gdy mu będzie dane znowu wziąć w podobnym nabożeństwie udział, na cały dzień rozpromieni mu ono duszę”. I tak jest jest rzeczywiście… Serdeczne pozdrowienia dla Brata Benedykta z Tyńca 🙂

 • Dlaczego chorał gregoriański jest tak wspaniały? Bo jest muzyką, bez muzyki. Bo wydobywa z człowieka najgłębsze i najwspanialsze brzmienia – czyni z płuc, krtani i języka narzędzie ku chwale Pana, instrument doskonały poprzez angażowanie serca i umysłu w nieustanne uwielbienie i kontemplację.

 • Chorałem gregoriańskim na pewno modlą się chor(ał)y anielskie. :))) Wystarczy zamknąć oczy, by uszy przeniosły nas do nieba. 🙂

 • Chorał Gregoriański przyciąga i wprowadza w obecność przed Bogiem. Brzmi to może banalnie, ale przez tony chorału stajemy przed Bogiem w głębszej relacji, ponieważ kto dobrze śpiewa, ten modli się podwójnie – co stwierdził św. Augustyn, ale jeżeli ktoś nie potrafi dobrze śpiewać, to przecież może w zaciszu swojego domu włączyć płytę z chorałem, zrelaksować i wsłuchując się w śpiew gregoriański, wraz z każdym tonem, smakować dźwięk i wprowadzić się w medytację, odkrywając obecność Boga w nas.

 • Piękny tajemniczy chorał gregoriański ton trzeci Salva nos zabiera nas w podróż w najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy….

 • Chorał łączy w sobie prostotę i kunszt, a przez to pozwala, w świecie pełnym współbrzmień i chaosu, wsłuchać się w Głos Tego, który stworzył ten świat i wciąż go podtrzymuje :).

 • Słuchając chorałów mam przeświadczenie,że muzyka ta tkwiła cały czas w mojej duszy.Nie umiałam jej sama wyzwolić,ktoś inny musiał to zrobić za mnie. I teraz jest…

 • Muzyka gregoriańska przenosi mnie na głębsze pokłady mojej wyobraźni i inspiruje do tworzenia poezji lirycznej.

  „Moja muzyka”
  Kocham muzykę -lekarstwo duszy,
  Otacza mnie i unosi.
  Wyjmuje z serca lodu okruszek,
  Do tańca prosi.

  Zatapiam dłonie w jeziorze dźwięków,
  Obmywam oczy.
  Jaśniej zobaczę dokoła piękno,
  Ku słońcu kroczę.

  Uwielbiam chwile, kiedy muzyka
  Pieści me ciało.
  I czegoś pragnę, i czegoś żądam
  I zawsze mało.

  Skrzydeł dostaję jak anioł białych
  I lecę cicho
  By się połączyć w niebios otchłani
  Z moją muzyką.

  Anna Zajączkowska

 • Chorał gregoriański ma dla mnie praktyczne zastosowanie. Przydaje się do odmawiania różańca w tramwaju. Odgradza mnie od bodźców zewnętrznych. Pomaga się zatrzymać. Nie rozumiem co śpiewają ale wiem o Kim i to wystarczy…

 • Jest wspaniały, bo wyłącza nas z tego owczego pędu, ktory nami miota a podłącza niewidzialną wtyczką z Panem Bogiem.

 • Gdy słucham chorału gregoriańskiego, to niebo na tę chwilę zniża się do ziemi i tęsknię jeszcze bardziej za Bogiem.

 • Chorał Gregoriański porusza serca słuchaczy, którzy wszystkimi zmysłami pochłaniają napływające nuty spokoju, nadziei, tęsknoty za chwilami bez trosk dnia codziennego. Chorał pomaga w medytacji, tak bardzo potrzebnej w życiu duchowym człowieka.

 • Odpowiadając na pytanie, to jest taki wspaniały, bo ktoś już określił w pytaniu jaki jest. 🙂
  Poważnie, to jest on dla mnie zadziwiającą formą modlitwy.
  Modlitwa śpiewem jest ekscytująca i pozwala przeżywać zmysłami modlitewny nastrój.
  Podobno kto śpiewa ten dwa razy się modli?
  Ciekawe jak to jest gdy ktoś słucha jak ktoś inny modli się śpiewem?
  Kiedyś na studiach chorał był dla mnie pomocą w medytacyjnym odpoczynku w Panu.
  Doskonale odpoczywa się mając w uszach śpiewy chorałowe. No może nie sąsiadom?
  Polecam wszystkim chorym na duszy, lubiącym śpiew zakonny i leniuchom relaksacyjnym.
  Brak morału dla chorału ale jest to przecież modlitwa Kościoła, to i moja. 🙂

 • Chorał jest tak wspaniały, ponieważ potrafię go słuchać godzinami, a normalnie wszelkie śpiewy religijne wywołują u mnie dreszcze i wstręt już po 3 sekundach (przy bardzo dobrym wykonaniu dociągam do 30 sek). Słuchając chorału zagłębiam się w siebie, szukam Jego w sobie. Ta muzyka (której skąd inąd zupełnie nie rozumiem) pociąga mnie i sprawia, że staję się bogatsza o to nieuchwytne (dla mnie) coś….

 • Jest głęboko ludzki – w najlepszym tego słowa znaczeniu. Piękny i wygodny do śpiewania, doskonale zsynchronizowany z oddechem, wyważony – w proporcji pomiędzy słowami a melodią. Sam się śpiewa, a właściwie nawet niesie tego, kto go śpiewa 🙂 Pełen przestrzeni, choć jednogłosowy.

 • Chorał gregoriański to tradycyjna (źródłowa) muzyka religijna, której początki sięgają okresu Średniowiecza. Warto czasem sięgać do tych starych, prostych melodii chorału śpiewanych a capella,
  o surowym często ascetycznym brzmieniu, które zarazem wydają się łagodne i pogodne. Jest to muzyka czysto wokalna, jednogłosowa z licznymi melizmatami. Chorał zazwyczaj korzysta z Biblijnych Tekstów Łacińskich , w których każdy słuchacz dostrzeże symbiozę tekstu i melodii. Dzięki temu jesteśmy bliżej …. .

  To właśnie dlatego jest On taki wspaniały !

 • Chorał gregoriański jest wspaniały, gdyż zgodnie z obowiązującą wtedy zasadą „Mulier taceat in ecclesia” („Kobieta niechaj milczy w Kościele”), nie może go zaśpiewać Doda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl