Wielkie, masowe dążenie do życia ewangelicznego… Małgorzata Borkowska OSB „Białe i bure. Historia życia monastycznego w dużym skrócie”

Któż by dzisiaj interesował się mnichami? Może tylko jako czymś egzotycznym, reliktem minionej epoki albo czymś, co można spotkać jedynie w jakimś skansenie. Ale żeby jeszcze napisać na temat mnichów książkę – i to taką skierowaną do jak najszerszego kręgu odbiorców – trzeba wyjątkowej odwagi i determinacji. Albo po prostu trzeba być… siostrą Małgorzatą Borkowską, która sama jest zresztą mniszką benedyktyńskiego klasztoru w Żarnowcu. O jej talencie pisarskim nie trzeba nikogo przekonywać. O lekkości i niebanalności w ujmowaniu rozmaitych tematów znajdujących się w orbicie szeroko rozumianego monastycyzmu wie każdy, kto przeczytał choćby jedną książkę jej autorstwa.

Skoro podejmuje się ona teraz pracy tak specyficznej, jak przedstawienie dziejów i swoistej fizjonomii życia mniszego, na pewno nie dzieje się to przypadkiem. Siostrze Małgorzacie, której tak bliska jest kultura angielska (o czym świadczy znakomite tłumaczenie trylogii Fynna o Annie), na pewno nieobce jest też słynne szekspirowskie (zawarte – jak pamiętamy – w Hamlecie) stwierdzenie „w tym szaleństwie jest metoda”. Bo czyż nie nosi znamion szaleństwa zatytułowanie historii życia mniszego Białe i bure?

Kup w księgarni internetowej  |  Przeczytaj fragment

blog_wydawniczy

Nie śmiem pytać, kto sięgnie po tę książkę – a raczej, o kim s. Małgorzata myśli jako o odbiorcy. A może wcale nie myśli o nikim? Wszak geneza tej pracy okazuje się bardzo prozaiczna: oto powstał cykl wykładów wygłaszanych przez s. Małgorzatę dla nowicjuszek jej własnego klasztoru. Nic więc prostszego niż pójść za ciosem i to opublikować. Cały czas jednak tylko z myślą o nowicjuszkach? Przecież to są jednak normalne, młode dziewczyny, swoim postrzeganiem i rozumieniem świata niewiele różniące się od swoich rówieśniczek. Jeżeli tak, to ta książka kierowałaby się do młodych dziewcząt – bez wahania rzec można, że do całej młodzieży, którą przynajmniej intryguje rzeczywistość życia mniszego. No, bo właśnie o takie zaintrygowanie chodzi. Dyskretnie, ale bardzo konsekwentnie przewija się to z kart tej książki.

A prawdę powiedziawszy, życie mnisze – w samej swej istocie i od samych swych początków – miało na celu intrygowanie i nadal to czyni. Czymś naturalnym dla niego jest stawianie pytań, rozbudzanie ciekawości. Na tym polega jego „bycie znakiem”: ma odsyłać dalej, wyżej, głębiej – nie zatrzymywać na sobie, lecz prowadzić w inną, bogatszą przestrzeń. I to jest „metoda” i „szaleństwo” zarazem, dzięki s. Małgorzacie poprzez niniejszą książkę tak pięknie wpisujące się we współczesną wrażliwość i mentalność, pozostając jednak zarazem wierne pierwotnej świeżości życia mniszego! Należy tylko mieć nadzieję, że zakończywszy lekturę tej pozycji, Czytelnik nie tylko nie utraci swego „zaintrygowania” (jakie by ono nie było) tematem monastycyzmu, lecz że zostanie ono skutecznie podsycone, uchylając tym samym rąbka owych obszarów, ku którym od niepamiętnych czasów śpieszyli mnisi. I w ten sposób, jak to ujmująco powtórzył św. Benedykt za św. Piotrem, oby we wszystkim Bóg był uwielbiony! (Słowo do czytelnika, Bernard Sawicki OSB // Kraków-Tyniec, 27 maja 2005, w dzień św. Augustyna z Canterbury)

malgorzata_borkowska_biale_i_bure_cytat

Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wiekuCzarna owcaSześć prawd wiary oraz ich skutkiOślica BalaamaRyk Oślicy, Twarze Ojców Pustynitłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl