Wielu ludzi to duchowe głodomory [odcinek 1] Piotr Rostworowski o Eucharystii

Eucharystia święta ma człowiekowi przypominać, że Bóg za niego umarł z miłości. Dobry chrześcijanin opiera swoją nadzieję i swoje życie nie na własnej jakiejś sprawiedliwości, ale na fakcie, że Bóg za niego umarł z miłości. Ten fakt rozwiązuje mu całkowicie problem cierpienia. On rozumie, że przez Eucharystię jego cierpienia nie są tylko zwykłą ludzką udręką, ale krzyżem Chrystusa.

Eucharystia jest pamiątką żywą, jest uobecnieniem tego, co było na Kalwarii. Jest tą samą Męką i śmiercią Chrystusa, tylko sposób jest bezkrwawy – sakramentalny. Dzięki Niej człowiek ma dostęp do krzyża, na którym kona Chrystus, z którym może się zjednoczyć przez Komunię świętą.

wypatrujac_jezusa_1

Ewangelia: Eucharystia jest pokarmem. Kto nie przyjmuje pokarmu – w końcu umiera. Wielu ludzi to duchowe głodomory. Przymierają głodem i dlatego nie mają siły do znoszenia ciężarów i utrapień tego życia. Skarżą się i niecierpliwią, czasem nawet bluźnią – no bo nie przychodzą, nie przyjmują, nie pożywają Ciała Pańskiego. A Pan Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii nie tylko po to, żeby ludzi karmić, ale żeby z nimi współżyć. Eucharystia – to sacrum convivium. Zjednoczenie Jezusa z duszą, która Go przyjmuje, jest w niej tak głębokie i ścisłe, że Pan Jezus do jego określenia używa słów, które gdzie indziej stosuje do zjednoczenia Osób Boskich w Trójcy Przenajświętszej: Ojciec we Mnie, a ja w Nim.

To zjednoczenie duszy z Bogiem Eucharystycznym jest tak głębokie, że nawet nasze ciało ma w tym udział, bo wchodząc w bezpośredni kontakt z postaciami eucharystycznymi, dostaje jakby pieczęć gwarantującą mu zmartwychwstanie i życie wieczne.


Piotr Rostworowski „Wypatrując Jezusa”

Skorzystaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC | redakcja@tyniec.com.pl // blog wspierany przez jzelek.pl